Fir Ajans Markalaşmak

Markalaşmak İçin Ne Yapılmalı?

İş dünyasında sürekli zikredilen önemine atıflarda bulunulan olgu… Marka… Peki nedir bu marka, neden markalaşılmalı, bu kadar önemli mi gerçekten?

En sade ve anlaşılır açıklaması markanın bir ürünün kimliği olması gerçeğidir. Marka farklılaşarak benzerlerinden ayrılmaktır. Net bir tanımlama imkânı kazanmaktır. İşinizi, kendinizi, ürün ya da hizmetinizi diğerlerinin arasında ayırt edilen bir yer edinmektir. Ve evet akılda kalmak, ayırt edilmek hatta tercih edilebilir olmak istiyorsanız markalaşmak son derece gerekli ve önemlidir. Kurumsallaşmak için olmazsa olmazlardandır.

Markalaşmak için yapılması gerekenleri birkaç adımda özetlemek mümkün. İlk yapılması gereken bir marka adı belirlemektir ve bu en önemli adım sayılabilir. Neden mi? Çünkü insanların ilk öğreneceği şey markanızın adı olacaktır. Yazılması, söylenmesi, hatırlanması kolay isimler markalaşma yolunda size avantaj sağlar.

İsim seçilince sıra logoya gelir. Görsel hafızada onunla yer edeceğiniz gerçeğini göz ardı etmemelisiniz. Logo tasarlama işi için bir profesyonelden destek almak mantıklı olacaktır. En azından onlardan logo tüyoları alabilirsiniz. Logo tasarımı için bir profesyonelden grafik tasarım hizmeti alırsanız logonuzun dizaynı için marka adını destekleyecek çalışmaların önemini görmüş olursunuz. Tasarıma gerekli önemi vermenizi tavsiye ederiz.

Sonraki adımınız bir marka sloganı bulmak olmalıdır. Mesajınızı hedef kitlenize iletecek jenerik bir kelime ya da cümle. Dikkatli seçilmeli ve doğru kullanılmalıdır. Vaatlerinizi, farkınızı, markanızı ve yaptığınız işi anlatması önemlidir.

Bu süreçte bir taraftan da hedef kitlenizi belirlemeniz gerekir. Yaptığınız işin ya da verdiğiniz hizmetin kimlere yönelik olduğunu belirlemenin ötesinde markanızı konumlandıracağınız pazarı seçmeli ve burada yer alan potansiyel müşteri segmentlerini incelemelisiniz. Detaylı analizler sonrası belirlediğiniz hedef kitlenin sosyoekonomik yapısı ve tercihlerini de dikkate alarak marka kimliğini oluşturmalısınız.

Tüm bu adımları tamamladıysanız artık markanız hazır demektir. Markalaşma için yaptığınız her şey aynı zamanda kurumsallaşmak için de ihtiyacınız olan şeylerdir.Etiket: #tasarım,#dizayn, #grafiktasarım, #logotasarlama #markalaşmak ,#kurumsallaşmak , #nasılkurumsalolunur? , #markanhazır, #logotüyoları , #hemenwebsiteyaptır